Kerstin ville att jag skulle berätta lite mer om Erase Paste, min nya concealer från Benefit, och jag är ju inte den som är den.
Jag var först skeptisk, då även den ljusaste nyansen ser ganska mörk ut i byttan, men väl på plats under ögonen funkar den faktiskt. (Dock inte på t ex plitor, där är den för mörk.) Mörka ringar täcks utan problem, och jag tycker att jag ser piggare ut. Konsistensen är tjock och krämig, inte torr som Boi-ing!, och man kommer väldigt långt med lite. Jag applicerar med ringfingret och klappar in i huden, varpå concealern smälter av kroppsvärmen. Lite löspuder ovanpå är nödvändigt, i alla fall för mig, annars vill den gärna bli lite kladdig mot slutet av dagen.
Erase Paste kostar $26 hos Benefit och 215 kr hos ASOS (som dock bara har de mörkare nyanserna).
Tackar! Det där med för mörk känns bekant för mig =) Jag ska dock kika närmare på denna så fort jag får chansen!
Gör det, jag gillar den jättemycket!
Hjälp, kolla in detta: Benefit Confessions of a Concealaholic (http://skimmerskuggan.blogspot.com/2010/02/ge-mig-genast.html)
Hade den landat i England när du var där?
Nope, de pushade Sugarbomb när jag var förbi.
Ok! Sugarbomb är redan på väg till mig. Jag längtar!
Det kommer att bli kärlek vid första ögonkastet, jag lovar! 😉
Lite som Secret Camouflage från Laura, yes?
(gissa vilken engelsman jag kanaliserade där, ha!) 😀
Gordon <3! Lite som Secret Camo, ja, fast lite tjockare och krämigare.
Den verkar rätt tjock?
Ja, det stämmer.
Hej! Läser i tidigare inlägg att du har använt hudvård från Philosophy. Jag använder idag Dermalogica men känner ingen direkt wow-känsla och har funderat en tid om jag ska byta och prova Philosophy eller Laura Meriers hudvård istället. Hur upplever du hudvården fr Philosophy? Nöjd? Provat LM:s produkter? Min hudtyp är normal/torr med lite blank T-zon o lite problem m pigmentering.
Mvh Eva
Hej! Jag älskar Philosophys hudvård och har recenserat flera produkter. https://frokenrosa.wordpress.com/category/philosophy/ LM:s hudvårdsprodukter har jag inte provat, men jag gillar hennes smink.
Tack för ditt svar! Ser att du även använt MD
Formulations produkter. Vilka trivs du bäst med, Philosophy eller MD? Många frågor här..;-)
Jag gillar frågor! 🙂 Jag använder just nu en hel del MD, men jag föredrar Philosophys krämer. Både Hope in a Jar och Hope in a Bottle är storfavoriter hos mig. Jag ska göra slut på mina grejer från MD och sedan går jag nog tillbaka helt och hållet till Philosophy. Om inte något annat dyker upp…
Låter ju som Philosophy skulle kunna vara ngt att prova på. Hört mkt gott om Laura Merciers produkter också så kommer nog gå till COW och höra med dem där. Jag använder också en hel del makeup av LM och är helnöjd så kanske man skulle prova på något annat än Dermalogica som jag just nu är ganska besviken på! Provar just nu en foundation från La Mer(svindyr) som ska vara såå bra, men jag ät inte särskilt imponerad, Tinted Moisturizer fr LM är bättre! 🙂
Hälsn Eva